piątek, 6 lutego 2015

NLP... Dzień piąty

Piąty dzień z NLP zatytułowany jest"Techniki Komunikacyjne" .I w tym temacie możemy przeczytać takie podtytuły jak:
Rozpoznanie kontaktu
Dopasowanie i prowadzenie
Zaprzestanie odzwierciedlenia
Tworzenie związków
Spójne odzwierciedlenie
W pierwszym podtytule możemy znaleźć odpowiedź na pytanie czym jest rozpoznanie kontaktu w NLP. A także jest tam podkreślone iż takie rozpoznanie wymaga wielu ćwiczeń.Tak więc z pewnością nie jest to rzecz prosta do wykonania,ale warto się tego uczyć gdyż zaowocuje to lepszymi relacjami z ludźmi gdziekolwiek się znajdziemy.
Następnie w śródtytule"Wewnętrzne odczucia" czytamy o roli prawej półkuli mózgowej która jest odpowiedzialna za wyobraźnie ale także intuicje. Prawa półkula steruje lewą stroną ciała dlatego warto uczyć się posługiwać lewą ręką bo to rozwija prawą półkulę naszego mózgu.
W następnym śródtytule jest zwrócona uwaga na to jak ważne jest uważne obserwowanie naszego rozmówcy i reagowanie nawet na najdrobniejsze zmiany w jego zachowaniu.
Z kolei spontaniczny pozytywny komentarz może świadczyć o dobrym dopasowaniu i na takie komentarza też dobrze jest zwracać uwagę.
Dalej jest podtytuł "dopasowanie i prowadzenie" w którym jest odpowiedź na pytanie jakich cech mamy szukać i osoby z którą chcemy nawiązać kontakt .
Potem jest ciekawy podtytuł "dopasowanie i prowadzenie trudnych osób"gdzie jest wyjaśnione jak się dopasowywać do osób na przykład zdenerwowanych oraz jak taką osobę poprowadzić.
W kolejnym podtytule "Dopasowanie i prowadzenie w praktyce mamy wymienione sytuacje w których możemy to dopasowanie wykorzystać. Są to między innymi:
Wprowadzenie miłej atmosfery przy rozmowach wstępnych o pracę
Wprowadzenie potencjalnych klientów w pozytywny sprzyjający zakupowi nastrój itd...
Tych sytuacji opisanych jest w książce dużo więcej ale wymieniłem tylko dwa.
W książce jest  jeszcze taki podtytuł jak:"Zaprzestanie odzwierciedlenia"gdzie są wymienione przyczyny zaprzestania owego odzwierciedlenia i są między innymi takie przyczyny jak:
Zmiana kierunku konwersacji
czy też chwilowe przerwanie komunikacji z jakiegoś powodu. I tutaj również jest podanych w książce więcej powodów ale wymieniłem tylko dwa.
Książka zawiera jeszcze takie podtytuły jak:
Tworzenie związków
Związek jako cel
Władza i manipulacja
Spójne odzwierciedlanie.
Ale już nie będę ich wszystkich opisywał czy komentował.